Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

СЬОГОДНІ

Люди

Руйнуємо 5 міфів про децентралізацію: Міф №1

18.04.2017

Існує п’ять міфів про децентралізацію: 1- село помре, 2 – треба далеко їздити за довідками, 3 – будуть закриватися школи, 4 – діти будуть довго їхати до школи, 5 – скоротиться кількість вчителів. У рубриці «Руйнуємо 5 міфів про децентралізацію», протягом цього тижня, щодня будемо руйнувати по одному міфу  на прикладі Новоукраїнської міської ОТГ, яка створилась 20 жовтня 2015 року.  Отже, один день – один міф!

Міф №1 СЕЛО ПОМРЕ (Мовою цифр)

В Україні 28 441 населених сільських пунктів та 10 278 сільських рад. Тобто, 18 163 сіл не мають власного самоврядування. 4 809 громад мають менше тисячі населення. 4936 місцевих бюджетів є дотаційними на 70-90%.

Як це виглядає на прикладі одного із сіл Новоукраїнського району: на заробітну плату сільського голови, землевпорядника, секретаря ради, водія та технічки витрачалося на рік 1 млн. 421 тис. грн., в той час як село збирало власних податків на суму 750 тис. грн.. Тобто, суми надходжень від податків навіть не покривали потребу на заробітну плату, не кажучи про розвиток населеного пункту, в якому працює школа, ФАБ, бібліотека.

Приклад розподілу бюджетних коштів. Видатки до районного бюджету на культуру до 2015 року, де чотири будинки культури: 3 міських БК і 1 районний на території місті Новоукраїнка. Місто отримувало на 29 працівників 3-х будинків культури міста 14 тис. грн. на рік. У той час як на один районний будинок виділяли 700 тис. грн..

Розподіл субвенції ОТГ з бюджету розраховується на кількість сільських жителів. До складу Новоукраїнська ОТГ увійшли дві сільські території та місто Новоукраїнка, як райцентр, тому державну субвенцію отримують лише на два села. Більше того, за спільним договором, ці кошти будуть витрачені  на реалізацію тих проектів, які потрібні саме селу. Тоді виникає питання: чи дійсно село помирає, чи навпаки отримує додаткові кошти?

Як це у цифрах? На 1.5 тисячі мешканців, що увійшли до Новокраїнської ОТГ, було отримано 4 млн. грн.. Призначення цих коштів наступне: реконструкція приміщення їдальні навчально-виховного комплексу у с. Мар’янопіль (500 тис. грн.), проект на реконструкцію великого двоповерхового приміщення у с. Воронівка, колишня контора колгоспу, в якій будуть розташовуватися  дитсадок, ФАБ, пошта, бібліотека та старостат. Вартість цього проекту 4.7 млн. грн., з них 3.5 млн. грн. – це кошти державної субвенції, решта 1.2 млн. грн. з місцевого бюджету. 

Тобто,  чим більше сільських жителів у складі ОТГ, тим більший розмір державної субвенції. Чи буде село у програші?

І на останок… Нова система вирівнювання дозволяє залишати більшу частину коштів на місцях. Органи місцевого самоврядування стали менше залежати від прийнятих в центрі рішень.

Знову наводимо приклад. У 2014 році 96,3% міських бюджетів були дотаційними і лише 3,7 були донорами, але це були бюджети насалених пунктів, які переважно знаходились під Києвом або вздовж  морського узбережжя.  У 2015 році кількість дотаційних бюджетів зменшилася до 74,6%, донорські бюджети – до 15,2%. Але найголовніше - з’явилися збалансовані міські бюджети – 10,2%.

Матеріал створений в рамках проекту «Регіональні голоси за децентралізацію» .

Наталка Хандусенко

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено

Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges