Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

komora.info

komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

Люди

ВІЛ-інфекції в Україні: відверта розмова (Частина 1)

21.04.2017

Глобальній проблемі епідемії ВІЛ/СНІДу, у світі приділяється багато уваги. Ліквідація епідемії до кінця 2030 року є одним із завдань, що були затверджені у вересні 2015 року та визначають пріоритети міжнародного розвитку до 2030 року. Під час Засідання високого рівня Генеральної Асамблеї ООН, що відбулося                8 - 10 червня 2016 року, було поставлено акценти на завданні ліквідації епідемії ВІЛ/СНІДу до 2030 року та одностайно прийнято Політичну декларацію з метою продовження боротьби з цією хворобою. Яка ситуація нині в Україні? Чому час говорити про це відверто? 

Кіровоградська  область підтримує глобальні програми і служба СНІДу працює над наближенням до глобальних цілей 90-90-90.

Основним досягненням служби у 2016 році є відкриття КЗ «Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» трьох сайтів АРТ при кабінетах «Довіра» Маловисківського, Новоукраїнського районів та м. Олександрії.

Центр СНІДу активно впроваджує тестування швидкими тестами у районах області. Завдяки розширенню такого досвіду на інші регіони області планується наблизитись до першої цілі «90% відсотків ВІЛ-позитивних які знають про свій ВІЛ-статус». У 2017 році заплановано технічне вдосконалення медичного обліку, забезпечення доступу населення до послуг лікування ВІЛ/СНІД у всіх без виключення районах області. Забезпечення охоплення лікуванням 90% осіб, які знають про свій ВІЛ-статус – це друга ціль, яку потрібно досягнути до 2020 року.

Третьою частиною стратегії 90-90-90 є 90% осіб, які отримують лікування та мають не визначальний рівень вірусного навантаження. Це завдання нам допомагають виконати міжнародні організації та регіональні ініціативи.

В Україні спалах епідемії ВІЛ – інфекції відбувся в 1995 році серед споживачів ін’єкційних наркотиків. Перед соціально – економічної трансформації та неефективне використання людських та майнових ресурсів не тільки сприяли поширенню епідемії, але й значно обмежили ефективність заходів з протидії їй.

За для кращого розуміння стану поширення ВІЛ необхідно врахувати класифікацію стадій епідемії, запропоновану ВООЗ та ЮНЕЙДС. За цією класифікацією визначається три стадії епідемії ВІЛ/СНІДу: початкова, концентрована та генералізована.

В Україні в 1987 – 1994рр. епідемія перебувала на початковій стадії. Починаючи з 1995 року та дотепер епідемія ВІЛ перебуває у концентрованій стадії. У цілому, за даними офіційної статистики, питома вага ВІЛ – позитивних в середовищі СІН сягає майже 15%. Про рівень поширення ВІЛ серед дорослого населення певним чином можуть свідчити результати обстежень серед вагітних жінок.

У структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекції серед осіб з уперше в житті встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції продовжує зростати частка осіб із статевим (гомо - та гетеро сексуальним) шляхом інфікування ВІЛ. В свою чергу, і частка осіб, які інфікувались ВІЛ унаслідок введення наркотичних  речовин ін’єкційним шляхом, зросла та становила 22,2% проти 20,1% у минулому році.

Таким чином стан епідемії ВІЛ-інфекції в Україні характеризується  наступним:

- Спостерігається розширення вікових меж епідемії ВІЛ-інфекції в сторону  осіб старшого віку. За період 2005-2016 рр. зафіксовано збільшення кількості випадків ВІЛ-інфекції у віковій групі 30-39 років – з 28,8% до 34,5%, в групі 40-49 років – з 10,5% до 19,6%, в групі 50 років і старші – з 1,9% до 9,2%.

- Епідемія ВІЛ-інфекції продовжує поширюватися серед загального населення за рахунок активізації статевого шляху передачі ВІЛ.

- Сучасний стан розвитку епідемії ВІЛ-інфекції в Україні характеризується високою активністю прихованого компонента епідемічного процесу, який формується за рахунок недіагностованих хворих на ВІЛ-інфекцію. Більше 30% ВІЛ-позитивних осіб, виявлених за даними лабораторних досліджень залишаються позамедичного спостереження з різних причин.

- Відмічається зростання числа осіб, виявлених в III-IV клінічних стадіях ВІЛ-інфекції (усі вікові групи).


Лікарка акушер-гінеколог Кіровоградського обласного центру планування сім'ї та репродукції людини Анна Гришко таку статистику пояснює так:"  Такий вік за 30 років і факти фіксування ВІЛ-інфекції говорить про те, що все більше людей саме після 35-40 відчувають відповідальність  за  своє здоров'я, тому вони йдуть і здають аналізи. Крім того, зараз значно збільшився вік вагітних жінок (першої вагітності), а вони завжди під пильним оком медиків. Як лікарка, я щодня спілкуюсь з десятками пацієнток, втім доволі часто констатую, що чимало хто з них необізнаний у методах контрацепції, а деякі зауважують, що для них задорого їх купувати. На жаль, у нашому суспільстві не існує як такої культури поведінки людей з  ВІЛ-статусом, більшість з них замовчує свій діагноз , щодо своїх статевих партнерів у першу чергу."


 Аналіз епідемічної ситуації свідчить, що контроль епідемії здійснюється ще не в повній мірі. Пізнє виявлення захворювань, обумовлених СНІДом, та поєднаних форм ВІЛ-інфекція та туберкульоз обумовлює ще високі рівні захворюваності на СНІД та смертності від СНІДу.

У статті використані матеріали КЗ “Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом”

Оксана Войчишина

 

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges