komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

Події

Пригадаймо історію звільнення м. Знам’янка – 9 грудня 1943 року

9.12.2019

 На території Знам’янки відбулися важливі події Другої світової війни. З 22 червня 1941 року мешканці міста тримали тил діючої армії. На станції Знам'янка формувалося і відправлялося на фронт щодня по декілька військових ешелонів. Робітники залізничного вузлу працювали інтенсивно і напружено, значно перевищуючи нормативи «мирного часу». 

  5 серпня 1941 року нацисти захопили місто. Протягом 857 днів і ночей Знам’янка знаходилася під нацистською окупацією. За цей період нацисти розстріляли 753 мирних мешканців, замучили живцем 188 осіб, примусово вивезли до Німеччини 1121 особу. У період 1941-1943 років  район Чорного лісу став одним із центрів партизанського руху на Кіровоградщині. Тут діяв штаб партизанського руху Кіровоградської області, яким керував знам’янчанин М.М.Скирда, випускалася газета штабу партизанського руху Кіровоградщини. На станції і паровозному депо діяли підпільно-диверсійні групи А.І.Олександрова, В.Ю.Рожка, О.С.Климової, Г.Ф.Соколюка.  Також, в грудні 1941 року у кількох районах Кіровоградщини, в тому числі Знам’янському, було створено націоналістичне підпілля ОУН-УПА. У 1942 році гестапо вдалося розгромити націоналістичне підпілля в Кіровограді, Аджамці, Фундукліївці, Знам’янці. 

Дії партизан і підпільників особливо активізувалися на початку 1943 року. Восени 1943 року до Знам'янки наблизилися 2-го Українського фронту радянської армії. 19 жовтня битву за місто розпочали літаки 1-го Гвардійського бомбардувального авіа-корпусу І.С.Полбіна. 5-9 грудня 1943 року наступ на Знам’янку з півночі вели танкісти 5-ї Гвардійської танкової армії П.О.Ротмистрова і партизани з’єднання І.Д.Діброви. Зі сходу наступали воїни 5-ї Гвардійської армії О.С.Жадова. А рано вранці 9 грудня у Знам’янку увірвалися з південного сходу воїни 32-го Гвардійського стрілецького корпусу О.І.Родимцева і оволоділи станцією, Південною стороною міста і районом паровозного депо. До 16-ї години 9 грудня місто було повністю «зачищене» від окупантів.  У визволенні міста активну участь взяли партизанські загони під командуванням Є.І.Петрова, М.П.Кришталя, Г.М.Володіна, І.Ф.Присяжнюка, та підпільники знам'янських підпільно-диверсійних груп.

Фото - https://zmk-history.ucoz.ua/

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges