Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

Події

Естонія: правила, за якими комфортно жити (частина I)

13.09.2021

Не так давно в наше життя увійшло поняття «староста» населеного пункту, у реформі самоврядування воно замінило  «сільського голову». У Естонії «старійшинами» називають керівників окремих великих  районів у містах, зустріч з одним з таких посадовців Володимиром Свєном відбулася у рамках спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Східного партнерства. 

Естонія  - це країна, яка за географічним розташуванням наближена до Балтійського моря, а прогресивними поглядами – до європейських цінностей,  з 1 травня 2004 року є повноправною частиною ЄС.

Поняття «старостату» у цій країні розуміється, як голова  великого району у місті. Таким старостою у одному з найбільших районів Талліна - Ласнамяє (120 тис. населення), є 29-річний естонець з українським корінням - Володимир Свєт. 


  • Таллін ділиться на 8 районів, у кожному з яких є старійшини і районна управа. Крім того, є загальноміські департаменти, які відповідають за роботу систем в цілому. Наприклад, департамент комунальної сфери, який опікується будуванням доріг у місті, але доглядом за окремими дорогами в районах займаються районні управи, - розповів Володимир Свєт. – Інший приклад, коли районні управи замовляють у департамента на їх розсуд необхідні для району дитячі майданчики, а ті, відповідно, здійснюють будівництво.

На посаду  старост у Талліні не обирають, а призначають міською радою. Зазвичай, це люди, які посідають лідируючі позиції у найяскравіших політичних силах.

Робота районних управ і, зокрема, старост системно націлена на діалог з громадою.  Так, якщо йде реконструкція будівельного об’єкта чи парка, до мешканців цього району надсилається ескіз із запитом їх думки щодо цього будівництва. Втім, роблячи такі запити, районна управа першочергово максимально націлює проект до вимог людей, щоб потім не замовляти новий проект і не витрачати на це кошти знову. Як і в Україні завжди чи то на допомогу, чи то на шкоду, є «професійні активісти», які постійно втручаються у всі процеси управління і мають свою думку.


  • Зараз на часі проектування у нашому районі Ласнамяє велосипедної доріжки і в рамках проектування передбачено час, коли питають думку людей, які там мешкають – як їм такий проект?, - коментує Володмир Свєт, - щоразу на кожному об’єкті ми продумуємо спосіб, який би передбачив опитування людей. Це може бути лист чи оголошення, або зустріч з мешканцями. У цьому конкретному прикладі –  будуть розміщені великі плакати з проектом на місці майбутнього будівництва.

 Якщо ми реконструюємо дорогу, ми купуємо послугу «розсилки додому» у фірм поштового зв’язку, де на листках паперу друкуємо звернення громадянину адресно. Це недешево. Тому з метою економії буває так, що ми самостійно друкуємо повідомлення і наші працівники комунального відділу розносять їх адресно у поштові скриньки.


У кошторисі багатьох проектів закладено гроші не тільки районних чи міських управ, а й Євросоюзу. Районні управи мають власні бюджети (5,5 -6 млн. євро в рік), які передбачають суми до 50 тис. євро на окремі вартісні проекти на зразок спортивних майданчиків і ці витрати закріплені за певним департаментом міста, а не району. Інвестиції Євросоюзу – завжди у кошторисі окремим блоком.

  • Для мешканця Талліна має бути все одно, хто саме реалізує проекти в місті, де він живе. Ми робимо пояснення, але тільки якщо це цікаво комусь індивідуально, взагалі це вважається поганим тоном, такі розпитування, адже ми зобов’язані інформувати самостійно - коментує Володимир Свєт.- Однак, доволі часто відповідаємо на листи-запити громадян, бо районні управи і старійшини – це модератори, які повинні якісно виконувати роботу у механізмі міського устрою. Де ж ми беремо кошти на різні проекти?  Міський бюджет складається з податку на прибуток, від якого  11% перераховується до міського бюджету. Також є державний бюджет у вигляді великих інвестицій, які реалізуються на нашій території, наприклад, будування дороги державного значення у нас на території.  Частина податку на пальне  йде у спеціальний фонд доріг, який на рівні держави розподіляється на ремонти. Такий же приклад можна зробити і у соціальній сфері. Наприклад, допомога по безробіттю, різні соціальні проекти, мають окремі ніші як на державному, так і на міському рівні виплат, які поєднують на місцях для реалізації будь-яких прав людей.

Окремо слід зупинитись на коштах Євросоюзу. Вони представлені структурними фондами ЄС, які визначаються бюджетом на 7 років вперед, і передбачають інвестиції у різні сфери життя. Наприклад, «зелений перехід», коли всім державам ЄС за коефіцієнтом виділяються великі кошти, які йдуть на конкретні проекти. Є інвестиції, які направляються на фінансування окремих проектів тільки для великих міст. Також є окремі фонди, якими можуть користуватись фірми, заводи, місцеве самоврядування, щоб реалізувати власний проект. Наприклад, програма «Лідер», яка займається фінансування програм у сільській місцевості, аграрного бізнесу.

 

  • Зараз у міста Талліна є намір побудувати велику сучасну лікарню і на такі потреби ми просили у ЄС 360 млн. грн, нам задовільнили прохання на 250 млн. євро, а це значить, що треба шукати співфінансування. Щорічний бюджет міста Талліна складає близько 800 млн. євро, тому просто взяти і виділити таку суму у 100 млн. на проект лікарні – не можливо, - пояснив Володимир Свєт.

 


А як  розподіл коштів у районних управах відповідає різним інтересам її мешканців?

 

На це запитання старійшина району Ласнамяє відповів навівши приклад  системи скошування трави у їх районі. Всі ділянки землі є на обліку у районній управі і розподілені у системі інтенсивності покосу від 1 до 4. Закладена вартість косіння одного квадратного метра трави. Тобто, в цілому на рік виходить на обліку чітка сума бюджету саме для потреб скошування трави. За такою ж системою розподілено ремонт доріг та доріжок і все інше. Відповідно, у мешканців не виникає питань, чому щось десь не покошено, бо передбачена чітка схема виконання робіт з косіння.

 Ще одним яскравим прикладом продумування догляду за територією є «децентралізація» місцевих дитячих майданчиків, коли районні управи самостійно почали дбати про них і, відповідно, від місцевих департаментів пропорційно отримали кошти на такі роботи. Так район Ласнамяє, де понад 90 дитячих майданчиків, має найбільше коштів, бо кількісно зареєстровано багато об’єктів, а центр міста Талліна менше,  бо там і майданчиків менше.

 

  • Районні управи можуть мати і додаткові кошти, це тоді, коли відбувається економія бюджету, або коли земля району здається під вуличну торгівлю, рекламні площадки, оренда приміщень, – коментує Володимир Свєт. - Цього року ми взялися за джерело додаткового доходу – міські парковки, переглядаємо їх цінову політику, договори, оголошуємо нові конкурси і збільшуємо надходження до районної управи.

Із власних спостережень хочеться додати, що газети району мають велику інформаційну складову для людей кожного конкретного району. Цікавим є факт -  в ЗМІ мало криміналу, подій резонансу, а багато локальних новин з мікрорайонів Талліна, важливих повідомлень, без суджень та експертних оцінок. У кожному номері є  колонка старійшини району, де щоразу на  різні теми висловлюється позиція і тенденції розвитку, перспектив району. Наприклад, як люди бачать і розуміють використання вільних ділянок, які зміни вони хочуть бачити у своєму районі. Коли у діалозі з старійшиною Володимиром Свєтом ми запитали, а чому така інформаційна політика, яка дуже різниця направду від української, він відповів: «Про погане і так всі знатимуть, такі новини не потребують коментарів у газетах.»


Особлива роль ОСББ.

У Талліні немає житлово-комунальних контор взагалі, а є квартирні товариства (на зразок українських ОСББ). Люди - власники квартир  об’єднуються у одне товариство і відповідають у ньому за все  – від комунікації до обслуговування. Є правління ОСББ, зазвичай це не мешканці самого будинку, а компанія-управитель, котра професійно спеціалізується на такій сфері надання послуг. Є ще один вид діяльності – об’єднання кількох ОСББ, яке  більш масштабне -  до 20 будинків разом. У міської влади практично немає сфери житлово-комунального господарства, бо вони ним не займаються, проте є різні програми підтримки для товариств. Одна з них «Двори у порядку», яка надає можливість ОСББ клопотатись про грошову допомогу (завжди при цьому розроблений проект)  на облаштування власних дворів з розрахунку 70% від вартості робіт у сумі не більше 17 тис. євро. Наприклад, одного року майже всі ОСББ були націлені на облаштування парковок, потім – на озеленення дворів. У Талліні не можна на власний розсуд фарбувати чи утеплювати квартири та склити балконні рами. Кожного разу,  під час ремонтних робіт, з міською комунальною комісією узгоджується колір фарбування стін. Однак, старі забудови у їх автентиці ніхто не змінює і примусово не перефарбовує. У таких умовах цікаво дізнатись, а якими бувають покарання для «неслухняних» квартировласників – це приписи від будконтролю, які видаються власнику житла і виміруються не стільки штрафами, а вимушеним поверненням до попереднього стану стін чи то балконів.


Підсумовуючи зустріч з старійшиною Володимиром Свєтом, виникло розуміння, що естонці дуже уважно і виважено ставляться до всіх систем життя. Від косіння газонної трави до розподілу податків та коштів – все структуровано і чітко за правилами. І не те, щоб у цій системності не було волі «власної думки» якогось активіста, ні, просто сфера відповідальності на стільки структурована, що зазираючи у її підвалини, маєш право бути обізнаним, але  ніяк не рушієм істотних змін на власний розсуд.

Оксана Войчишина

 Матеріал підготвлено у рамках спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Східного партнерства.

 

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges