Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

СЬОГОДНІ

Люди

Децентралізація для Знам’янщини: щасливий тандем або і так добре?

5.05.2017

Тема реформи децентралізації та створення об'єднаних територіальних громад (ОТГ), як нової адміністративної одиниці, для багатьох пересічних громадян залишається не пізнаною, не дивлячись на те, що начебто ведеться інформаційна кампанія навколо неї. Але кожному з нас слід усвідомити, що одного дня замість Знам’янського району виникнуть об’єднані територіальні громади, а Знам’янка, як місто обласного значення, завершить своє існування і перетвориться в об’єднану громаду. Тому виникає питання, а що для створення по-справжньому спроможної громади робить влада і які перспективи у нашого міста вразі створення Знам’янської ОТГ? Крім цього, торкнемося теми меж між Дмитрівською та Петрівською сільськими радами та містом Знам’янка, і як ця проблема буде впливати на процес створення ОГТ на території Знам’янського району. Найцікавіше – відповідь на питання, а коли все ж таки закінчиться добровільне об’єднання громад?

Варіант І: За перспективним планом Знам’янський район реформується наступним чином

На території Знам’янського району створюються дві ОТГ (Дмитрівська та Суботцівська) та місто обласного значення Знам’янка з селищем Знам’янка Друга. Але таке утворення на сьогодні практично не реально, і такої думки дотримується керівник «Офісу реформ» у Кіровоградській області Володимир Нижник: «Існує мала ймовірність створення Суботцівської ОТГ, тому що голови тих сільських рад, які за перспективним планом мають об’єднатися з Суботцями, налаштовані радикально проти цього. Що стосується майбутньої Дмитрівської ОТГ, то сільський голова Дмитрівки Наталія Стиркуль вже зацікавлена цим питанням і переймає досвід у кращих створених громад країни.   Також у Наталії Євстафіївни немає страху щодо розпорошення бюджету на інші сільські ради, тому що до скарбниці громади у вигляді державної субвенція на розвиток соціальної інфраструктури ОТГ входитиме інший фінансовий ресурс, якого буде достатньо для функціонування майбутньої Дмитрівської ОТГ.»

Варіант ІІ: Створення ОТГ за принципом «один район – одна громада»

Можна сказати, що такий принцип є резервним варіантом, коли на базі міста обласного значення, як наша Знам’янка, створюється одна об’єднана територіальна громада. Але цей варіант вимагає будь-яких дій. Чому? Тому що, перший варіант створюється за перспективним планом, а другий варіант ми можемо створити лише самі. Чому існує мала ймовірність створення Знам’янської ОТГ за принципом «один район-одна громада» пояснює Володимир Валерійович: «Під час  обговорення  більшість сільських голів району висловили згоду, що приєднання до міста Знам’янка – це найкращий варіант, хоча, можливо, в момент вже активізації створення цього не станеться».

  • Володимир Валерійович, у разі другого варіанту населення Знам’янського ОТГ буде складати більше ніж 40 тисяч. Чи не є така кількість мешканців занадто великою, щоб громада була спроможною?
  • За Європейським стандартом – це найідеальніша цифра. Наприклад, у Швеції створювали об’єднані територіальні громади з населенням до 100 тисяч. Тобто, ОТГ з 40 тис. населення – це ідеальна громада, яка зможе себе повністю забезпечити, дає робочі місця, де існують повноцінні школи тощо.
  • Робочою групою з підготовки матеріалів до проекту Перспективного плану створення Знам’янської міської ОТГ були надіслані листи до усіх 13 сільських рад Знам’янського району та до селищної ради Знам’янки Другої. На них відповіли лише три сільські ради, дві з відмовами (села Суботці та Володимирівка) і одна повідомила, що процес обговорення триває, селище Знам’янка Друга. На Вашу думку, чому така пасивна реакція на листи?
  • Треба розуміти тенденцію району. На сьогоднішній день ніхто не дасть прямої відповіді щодо створення ОТГ. Розглянемо на прикладі с. Казарня, яке відповідно перспективному плану входить до Суботцівської ОТГ, до якої вони відмовляються приєднуватися і говорять, що краще увійдуть до складу Знам’янської ОТГ, яка буде спроможнішою ніж Суботцівська.

Варіант ІІІ: створення на території району громад не за перспективним планом

У третьому випадку держава буде звертати увагу на спроможність: наскільки майбутня ОТГ може повністю забезпечити якісне надання послуг своїм мешканцям.

Перешкоди щодо створення Знам’янської ОТГ

Невеличка смуга дороги між містом та селищем

Перше - це те, що між містом Знам’янка та селищем Знам’янка Друга відсутня межа розміром приблизно метрів 20, це на місці дороги. Але таке створення за перспективним планом Кабінет Міністрів дозволив як виняток.

Стосовно питань щодо меж знову звертаємося до керівника «Офісу реформ» у нас в області.

  •  Володимир Валерійович, вже багато років поспіль між містом Знам’янка та деякими сільськими радами району існують суперечливі питання щодо меж. Як це вплине на процес створення Знам’янського ОТГ?
  • У разі об’єднання в Знам’янське ОТГ ці питання зникнуть самі собою. Якщо будуть створені Дмитрівська та Суботцівська об’єднані громади, питання меж не стануть перешкодою щодо їх створення, але вони все одно залишаться невирішеними.

 Законопроекти, які прийняті або чекають своєї черги на розгляд, що вирішують проблеми з межами

Існувало декілька проблемних моментів щодо створення ОТГ, безпосередньо у випадку приєднання сільських рад до міст обласного значення, які територіально не входять до району, порушуються його межі. Саме за законопроектом №5520 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об'єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів», який був ухвалений Верховною Радою 14 березня 2017 року дозволяється змінювати межі району вразі створення ОТГ: переходи сільських рад з одного району до іншого і приєднання до міст обласного значення. Крім цього, існує законопроект, який буде розглянутий найближчим часом, за яким міста обласного значення завідомо визначаться як ОТГ, які на даний час мають усі повноваження. Єдине, що у разі створення громади, в таких містах мають проходити перевибори, саме це і є головною перешкодою щодо створення ОТГ. Також цей законопроект дозволяє процес приєднання сільських рад до міст обласного значення як вже до існуючої об’єднаної територіальної громади.

  •  Селище Знам’янка Друга у відповіді на листи від робочої групи повідомило, що даний час триває процес обговорення щодо їхнього входу  до складу Знам’янської ОТГ. Яка існує ймовірність втрати селища для Знам’янки?
  • На сьогодні стоїть задача щодо ліквідації так званих «матрьошок» (коли до складу однієї ради входить інша), хочуть законодавчо це закріпити. Тобто, не виключена ситуація, що ті населені пункти, які мають свої ради і входять до міста обласного значення - будуть ліквідовані. Зараз є  можливість створити старостат, тобто в селищі Знам’янка Друга залишиться староста. Взагалі, це поширена тенденція, коли до складу міста обласного значення входить інша рада. Крім цього, законодавство не дозволяє селищу вийти зі складу міста. Процес ліквідації «ради в раді» може проходити в двох варіантах: перший - це створення старостату вразі створення ОТГ, другий - це адміністративне об’єднання, яке не передбачає органу влади в цьому населеному пункті, тобто старостата, буде просто центр надання адміністративних послуг на базі селищної ради.

 Фінансова сторона питання у разі добровільного створення Знам’янської ОТГ

Формульний розрахунок субвенції новоствореної ОТГ на розвиток соціальної інфраструктури передбачає кількість населення села або селища та загальну площу об’єднаної громади. Тобто, чим більша кількість сільського населення, тим більша сума фінансової допомоги від держави, яку отримають лише у разі добровільного об’єднання. Тобто, якщо створювати Знам’янську ОТГ за перспективним планом (м. Знам’янка + селище Знам’янка Друге, до складу якого входить с. Водяне), то розрахунок розміру субвенції розвитку буде проводитися саме на населення Знам’янки Другої та Водяне, а це приблизно 5,5 тис. людей. Слід зауважити, що це не така мала кількість, є ОТГ з 2 тис. населення. З чого слідує, що для Знам’янської міської ради у разі створення об’єднаної громади добровільно на адміністративному рівні нічого не змінюється, як було так і залишається, крім того, що селищна рада перетвориться на старостат. Але у випадку добровільного створення ОТГ, Знам’янська громада отримує від держави декілька мільйонів гривень на розвиток соціальної інфраструктури, чи це не є привід поспішити? Можливо,  і ні, бо в такому разі треба проводити вибори! Але у випадку прийняття законопроекту щодо визнання міст обласного значення завідома ОТГ, потреба у виборах відпадає сама собою, лише вразі приєднання до створеної об’єднаної громади інших населених пунктів.

Коли ж останній термін добровільного створення об’єднаної територіальної громади?

Найпізніше восени 2018 року будуть створюватися об’єднані територіальні громади фактично за Законом України, тобто вже про добровільність мова йти не буде, так само як і про субвенцію розвитку. Коли закінчиться добровільність, першим кроком буде надання містам обласного значення статус ОТГ, тобто Знам’янка та селище перетворяться в об’єднану територіальну громаду. Весна 2018 року – це найпізніший термін вирішити з ким об’єднуватися добровільно, бо в жовтні 2018 року  - будуть перші вибори!

Наталка Хандусенко

 

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено

Грошi

Обережно: дурять! Аналіз покупок у супермаркеті

19.07.2018

Сьогодні часто в різних супермаркетах проводяться спеціальні акції, коли товар продається за зниженою ціною. Звичайно ж, це завжди привертало і буде привертати увагу покупців. От тільки чи завжди виграє для себе щось  покупець, коли купує товар дешевше?

Читати далі

Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges