Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                   Діяльність відбувається за підтримки  чеської неурядової організації NESEHNUTÍ в рамках Програми трансформаційної  співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки

СЬОГОДНІ

Події

Яке життя в новоствореній територіальній громаді? Приклад Соколівської ОТГ.

11.09.2017

Реформа децентралізації для мешканців м. Знам’янка та Знам’янського району лише на слуху, в той час як деякі території Кіровоградщини вже відчули її переваги на власному досвіді. Одна з них – це Соколівська ОТГ, яка знаходиться недалеко від Знам’янщини. На прикладі Соколівської новоствореної територіальної об’єднаної громади, розглянемо «плюси» та «мінуси» децентралізації, вивчатимемо зміни у таких сферах як ЖКГ, освіта, культура. Торкнемося теми грошей, а точніше, збільшення бюджету та відповідних  джерел. Будемо спілкуватися з керівництвом Соколівської ОТГ, представниками депутатського корпусу сільської ради та сільськогосподарського підприємства, колишнім сільським головою, а нині виконуючою обов’язки старости. Отже, запрошуємо Вас до подорожі на тему децентралізації з реальними людьми та їхніми досягненнями, а інколи навіть і труднощами.

Було п’ять сіл – стало тринадцять!

До складу Соколівської ОТГ входять 13 населених пунктів: Соколівське, Липове, Черняхівка, Нова Павлівка, Новопетрівка, Вишняківка, Іванівка, Безводня, Карлівка, Ганнинське, Дар’ївка, Назарівка, Оленівка.  Адміністративним центром є с. Соколівське. Кількість населення ОТГ складає 6503 жителя. Загальна сума бюджету об’єднаної територіальної громади - 43 млн. грн.. До створення ОТГ, річний бюджет Соколівської сільської ради був 10 млн. грн., а сукупний бюджет з усіх приєднаних сіл – 16 млн. грн..

Перші вибори депутатів Соколівської сільської ради та Соколівського сільського голови відбулися 18 грудня 2016 року. Перша сесія новообраної ради - 26 грудня цього ж року. До складу радиувійшло 22 депутата.

Шлях утворення Соколівської ОТГ: було декілька варіантів об’єднання. На якому саме зупинилися?

У с. Соколівське було декілька варіантів щодо об’єднань: перший – це об’єднатися з м. Кропивницький в одну громаду, оскільки село знаходиться на його околиці, другий – це один район - одна громада, але центр ОТГ знаходився б саме у Соколівському, третій – створення на території Кіровоградського району 5 ОТГ, одне з них Соколівське.

Про довгий шлях об’єднання розповідає голова Соколівського ОТГ Інна Завірюха: «Обговорення щодо приєднання до нас інших сільських рад почалися ще до загальних виборів у 2015 році. Серед тих, хто був проти об’єднання, більшість представників сільського господарства, які хвилювалися через сферу впливу. Але з часом все змінилося, наприклад, фермер з с. Іванівка був категорично проти, а зараз він є депутатом сільської ради Соколівської ОТГ. Головне находити спільну мову і працювати на людей, а не на себе. Важливу роль в процесі створення ОТГ відіграють сільські голови, яким є, що втрачати, але розуміючи користь об’єднання і не боячись залишитися без посади, пішли до своїх мешканців і пояснили переваги створення об’єднаної громади. Колишні сільські голови стали  виконуючими обов’язки старост і є справжньою опорою для мене.»

Створили ОТГ… А що в результаті отримали люди?

  • Інна Григорівна, з моменту створення об’єднання, які послуги населенню може надавати Соколівське ОТГ?
  • З 1 квітня 2017 року на баланс нашого об’єднання перейшла культура. З 1 липня забрали на баланс освіту. До кінця року сподіваємося до нас перейде й медицина, але приміщення медичних закладів плануємо отримати раніше, щоб мати змогу там розпочати ремонтні роботи. Крім цього, у Соколівській сільській раді почала працювати реєстрація юридичних та фізичних осіб та нерухомого майна. Також зараз ведеться робота, щоб запрацювала видача кадастрових витягів. На сесії було розглянуте питання щодо виділення коштів в розмірі 500 тис. грн. на придбання спеціальної техніки для видачі паспортів не лише для мешканців нашої громади, а для всіх, хто буде звертатися. Це теж буде додаткове джерело збільшення місцевого бюджету. Наприклад, реєстратор щомісячно заробляє приблизно    16 -18 тис. грн.. У майбутньому плануємо взяти на півставки адміністратора по кожній території, які будуть приймати усі документи, наприклад, для реєстрації. А це означає, що людям не потрібно буде більше їздити до Соколівського, замість них, документи буде доставляти кур’єр. Також на кожній території з’явився соціальний працівник з контролю за неблагополучними сім’ями. Раніше населені пункти не мали змогу фінансувати таку посаду.
  • Сукупний бюджет усіх сіл зріс майже у 2,5 рази: з 16 млн. грн. на 43 млн. грн.. За рахунок чого відбулося підвищення?
  • Головна причина збільшення бюджету - надходження від податку на прибуток залишаються на місці. Оскільки с. Соколівське є передмістям Кропивницького, на нашій території є багато підприємств. Ми і зараз зацікавлені у збільшенні їх кількості, тому розміщували пропозиції на інвестиційному майданчику. Наприклад, в с. Іванівка є вже розчищена площа, де можна збудувати підприємство, а це означає робочі місця для наших жителів. Крім цього, ми самі зацікавлені у створенні нових робочих місць. У цьому ж селі, Іванівка, був садочок, в його приміщенні навіть зроблений ремонт та замінені вікна на енергозберігаючі. Але через те, що існує тенденція на зменшення дітей, заклад приєднали до школи, а приміщення колишнього садка стоїть вільним. Ми плануємо там відкрити геріатричний центр для одиноких літніх людей, для обслуговування якого будуть необхідні працівники, а це приблизно 10 людей, тим паче це робочі місця для жінок. Чоловікам легше знайти роботу, наприклад, у якомусь фермерському господарстві. А ось жінкам -складніше.
  • Що для громади означає прийняття законопроекту, який передбачає розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин, наділення сільських, селищних, міських рад ОТГ повноваженнями розпоряджатися землями державної власності в межах території відповідних територіальних громад?
  • У 2008 році в Соколівці було проведене розмежування землі за комунальною та державною власністю. З 2013 року Соколівське та Іванівка є розпорядниками своїми землями за межами населеного пункту. Що це дає? А дає це контроль і можливість вирішувати самостійно кому надавати земельну ділянку. Зараз багато агрохолдінгів, які не забезпечують населення робочими місцями: на тисячах гектарах землі працює 10 чоловік. А коли невеликі фермерські господарства або навіть одноосібники – це вже робота для місцевих. По-друге, громада сама встановлює розмір орендної плати.
  • Після створення ОТГ, з якими проблемами зустрілося об’єднання?
  • Перш за все, 18 грудня у нас в ОТГ відбулися вибори, а вже 1 січня вийшли на прямі міжбюджетні відносини. Тобто, на ліквідацію та реорганізацію повинно було виділено два місяці, у нас цього часу не було. Але ми знали, що так буде: протягом двох тижнів пильно попрацювали, не досипали, але на 1 січня все було зроблено. Знаєте, ця стресова ситуація всіх нас відразу ввела у колію. По-друге, це законодавча база: деякі закони приймаються вже в процесі, наприклад, як правильно назвати колишні сільські раді. Або закон про старостівські округи прийняли два місяці назад, а ми почали працювати з початку року. По-третє, це нестача кадрів, які грають важливу роль у функціонуванні громади.

Зі створенням Соколівської ОТГ, у комунального підприємства «Надія» збільшився масштаб роботи (раніше працювали лише на території с. Соколівське та с. Черняхівка), а це означає, що підприємство стало більше заробляти, відповідно розмір податку до бюджету збільшився. Більше того, виросла потреба у збільшенні штату, а це нові робочі місця для населення ОТГ. Але всі подробиці про роботу КП «Надія» у наступному матеріалі.

Наталка Хандусенко

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено

Covid-19: знам’янське комунальне підприємство придбало дезинфікуючі засоби зі значною переплатою

9.07.2020

Комунальне підприємство "Знам'янський комбінат комунальних послуг" придбало  дезинфікуючі засоби у олександрійської фірми на 121 000 грн, при цьому переплативши щонайменше 28 600 грн. Ціна 2 750 грн. за 25 л є значно вищою, ніж на ринку і на аналогічних тендерах. Давайте розбиратися...

Читати далі

Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges