
Вступив у дію Закон «Про стратегічну екологічну оцінку»
16.10.2018
Від 12 жовтня, в Україні вступив в дію Закон «Про стратегічну екологічну оцінку», який було ухвалено на виконання Угоди про асоціацію з ЄС та ряду інших міжнародних угод. Він поширюється на майбутні державні, місцеві чи галузеві програми, зокрема, генплани міст та містобудівну документацію. Вони відтепер мають враховуватись ймовірні негативні наслідки для довкілля та здоров’я людини у результаті їх реалізації.
«Це означає, що всі довгострокові програми розвитку (від загальнонаціональних – до місцевих) будуть оцінюватися з врахуванням наслідків для довкілля. Точно так, як це роблять в країнах Європейського Союзу. Якщо ОВД дозволяє оцінити кожен окремо збудований чи реконструйований об’єкт у регіоні, то СЕО передує ОВД та дозволяє оцінити наслідки від реалізації того чи іншого документа, зокрема, містобудівної документації на стадії планування», - пояснив норми закону Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.
За його словами, дія цього закону унеможливить виникнення ситуації, коли, наприклад, спочатку будується гірський курорт, а потім виявляється, що територія, де він збудований зарезервована до заповідання.
«За наявності стратегічної екологічної оцінки відразу було б видно у детальному плані територій усі обмеження по зазначених ділянках», - сказав Остап Семерак.
Він уточнив, що без СЕО система оцінки впливу на довкілля (ОВД) буде неповноцінною, оскільки вони діють разом: СЕО - на стратегічному рівні, на етапі розробки стратегій, програм та планів інших документів державного планування, а ОВД щодо конкретних проектів, які можуть мати вплив на довкілля.
Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) також поширюється на стратегії розвитку загальнонаціонального рівня.
Крім того, у процедурі СЕО закріплено європейські практики проведення громадських обговорень та консультацій, що дозволяє громадськості долучатися до процесу прийняття рішень державного планування як на національному, регіональному та іншому рівні у таких сферах, як сільське господарство, енергетика, промисловість, транспорт, регіональний розвиток, земельне використання, управління відходами та водними ресурсами.
Відмова від проведення громадських слухань чи обговорень можуть бути підставою для оскарження таких рішень у судовому порядку.
Оскільки закон «Про стратегічну екологічну оцінку» є новим для України, Мінприроди вже зараз організовує навчання та вчить застосовувати стратегічну екологічну оцінку на практиці.
Також затверджено методичні рекомендації, з якими можна ознайомитися за адресою:
/files/docs/nakazy/2018/nakaz_296.pdf.pdf (4799 Кб)
Дані методичні рекомендації зобов`язані використовувати центральні та регіональні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, спеціалісти та науковці, залучені до консультацій, а також представники громадськості, які братимуть участь у стратегічній екологічній оцінці.
З повним текстом Закону можна ознайомитись за посиланням: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2354-19
https://menr.gov.ua/
Коментарі
- Коментарі не знайдено
Увійти щоб залишити коментар
Залишити коментар як гість