komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

Грошi

  Як не стати жертвою шахрайства при працевлаштуванні  

  9.01.2018

     Останнім часом стають деталі поширенішими випадки шахрайства у сфері працевлаштування. Злочинних сфер у трудовому шахрайстві існує значна кількість, але основною ціллю такої злочинної діяльності є заволодіння майном, або використання претендента, як безкоштовної робочої сили, зловживаючи довірою останнього. Тому, вирішуючи питання підбору підходящої роботи, державна служба зайнятості має на меті, щоб така робота була в обов’язковому порядку легальною. Тобто щоб порядок оформлення найманого працівника, умови роботи та норми оплати праці відповідали чинному законодавству. 

    Найефективнішим захистом громадян є їхня правова обізнаність. На жаль, від обману не захищений ніхто, тому аби розібратися у елементарних порадах щодо перешкоджання та уникнення цього під час пошуку роботи, а також про те, як уберегтися від шахрайства під час працевлаштування та надання послуг посередниками у цій сфері служба зайнятості проводить інформаційну роботу серед зареєстрованих безробітних по підвищенню рівня правосвідомості. Знам’янський міськрайонний центр зайнятості проводить  семінари для зареєстрованих безробітних на різноманітні теми, що є однією з основних форм роботи державної служби зайнятості. Однією з таких тем є - «Легальна зайнятість».

     Програмою семінару передбачено розгляд видів шахрайських схем при працевлаштуванні в Україні. А саме:

Одна з найпоширеніших шахрайських схем — ненав’язливе вимагання грошей під час прийому на роботу. Зазвичай, нечисті на руку компанії пропонують кандидату на місце пройти платне навчання, без котрого він нібито не зможе розібратися в тонкощах своєї нової посади. А витративши час і гроші на здобуття зазвичай не дуже потрібних знань, претендент залишається ні з чим — в зв’язку із тим, що ситуація змінилась, йому пропонують прийти «пізніше», наприклад, через пару місяців.

Ще один подібний варіант – продаж майбутньому співробітнику необхідних для роботи довідників, книг і дисків з навчальними матеріалами. Коштують вони разів у три-чотири дорожче, ніж на найближчому книжковому лотку. Купивши їх, претендент також залишається ні з чим.

Трапляється, що претенденту для підтвердження його лояльності до майбутнього роботодавця пропонують скористатися послугами компанії. Наприклад, в страховій фірмі можуть нав’язати послугу страхування свого життя, а в банку або кредитній спілці змусити покласти гроші на рахунок. На роботу в таких випадках також беруть вкрай рідко.

Шахраї можуть не лише намагатись видурювати гроші, а й використовувати претендентів як безкоштовну робочу силу. Наприклад, перекладачеві можуть запропонувати для оцінки його здібностей перекласти з десяток сторінок, електрогазозварнику – виконати значний об’єм робіт. У таких випадках слід бути обережним і поцікавитись, чому обсяги роботи настільки великі.

Однією із поширених схем обдурювання безробітних є і використання випробувального терміну. Як правило, на час його проходження трудові відносини офіційно не оформляються. Претендент на вакансію, добросовісно пропрацювавши місяць або й два, дізнається, що він фірмі “не підходить” і заробив значно менше, ніж було домовлено. Або й нічого не отримує... Аби уникнути таких випадків, бажано заздалегідь детально обговорювати з роботодавцем всі умови взяття на роботу.

Як зрозуміти, що вас обманюють?

Відверто шахрайську компанію інколи можна розкусити ще під час ознайомлення з її оголошеннями про працевлаштування. Переважно вони не інформативні, в них пропонуються занадто великі суми заробітку, відсутня назва посади і опис обов’язків співробітника, байдужість до професії претендента, помітні фрази «Вам невимовно поталанило!», «Це реально!» і т.д.

Оголошення може звучати приблизно так: «Ведучій компанії потрібні спеціалісти для роботи в офісі, щоденний заробіток від $100». При цьому вкрай рідко зазначаються стаціонарні телефони, як правило, лише мобільні номери або Е-mail. Якщо й наводиться назва фірми, то навряд чи за нею вдається щось дізнатися – у підприємства немає ні свого сайту (а якщо і є – то він не викликає довіри своєю інформативністю і оформленням), ні інформації в якихось довідниках.

Якщо це оголошення в Інтернеті, то дуже часто шахраї використовують збільшені шрифти і яскраве кольорове оформлення. Тобто те, що кидається в очі. Втім, останнім часом шахраї стали відмовлятися від таких технологій, оскільки такий спосіб вже надокучив і вказує на обман.

Якщо ж шахраїв не вдається виявити при вивченні оголошення про вакансію – вони самі себе можуть видати на співбесіді. По-перше, в нечесній компанії можуть спробувати за щось взяти з претендента гроші, аж до оплати за проходження професійного тесту, по-друге, можуть даватися великі обіцянки про кар’єрне зростання, але при цьому пропонуватися маленька зарплата, по-третє, часто претенденту не надається часу на вивчення договору про працевлаштування, йому пропонується одразу ж його підписати. На жаль, в ньому буває занадто багато «підводних каменів», котрі помітні лише під час уважного вивчення.

У наступному матеріалі ми ознайомимо читачів з прикладами з життя різних випадків шахрайства.

Інформацію підготовлено начальником відділу активної підтримки безробітних Знам’янського МРЦЗ Оленою Баланенко.

 

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges