Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

Події

Про децентралізацію по-простому

17.05.2017

Що таке реформа самоврядування? Як вона впроваджується? І яка фактично ситуація у Кіровоградській області? Про все це і більше поговоримо зараз.

Реформа самоврядування – це передача максимальної кількості повноважень органам місцевого самоврядування. Ця реформа поступова, першим етапом якої є добровільне створення об’єднаних територіальних громад, яким передаються практично усі повноваження районних адміністрацій та рад.

Що таке об’єднана територіальна громада? І які фінансові переваги вона отримує?

Об’єднана територіальна громада (далі ОТГ)– це добровільне об’єднання декількох органів місцевого самоврядування (міст, сіл, селищ), яке отримує пряме міжбюджетне фінансування:  перш за все - це право отримувати податок на доходи фізичних осіб (основний податок, який наповнює  місцеві бюджети, наприклад, 50 % зведеного бюджету Кіровоградської області). Але цей вид податку надходить до бюджету  у розмірі 60%, решта 40% розподіляється між державним (15%) та обласним (25%) бюджетами. Крім цього, ОТГ має право на отримання освітньої та медичної субвенцій.

Як реалізовується реформа самоврядування в Кіровоградській області?

У Кіровоградській області вже створено 7 ОТГ: у двох з них 30 квітня пройшли перші вибори. У 3 ОТГ лише залишилось прийняти останнє рішення щодо їх створення, їх документи знаходяться на висновку в обласній держадміністрації.  До Центральної виборчої комісії направлені клопотання щодо призначення перших виборів ще у трьох громадах. Тобто, незабаром їх буде 13.

Зі створення ОТГ Кіровоградська область займає не останнє місце в Україні. Лише, коли були створені перші дві ОТГ і на їх прикладі інші побачили, що це працює - вирішили піти цим шляхом теж. За підрахунком «Офісу реформ» до кінця року в області можуть виникнути ще 30 ОТГ, із 54,  які затверджені за перспективним планом.

Як і від кого виникають перешкоди створення ОТГ?

Найпопулярніша тенденція створення ОТГ - це навколо районного центру, до якого приєднуються декілька громад. Але такому створенню часто перешкоджає районна влада. Чому? Районний центр - це основна державно утворююча одиниця і, коли вона відходить на пряме державне фінансування, районна адміністрація втрачає джерело наповнення бюджету району.

З містами обласного значення, наприклад, як наше місто Знам’янка, складається інша ситуація, тому що у них вже давно існують прямі міжбюджетні відносини та отримують надходження від податків з фізичних осіб в розмірі 60%. Це і одна із причин небажання приєднання до них будь-яких інших населених пунктів, тобто витрати збільшуються, і при цьому місто не отримує ніяких нових переваг. Іншою причиною не створення ОТГ навколо міста обласного значення – є перевибори.

Створення об’єднаної територіальної громади – це процес неминучий, але чим швидше, тим краще. Чому?

Відповідно Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», створені ОТГ отримують гарантію державної підтримки, в тому числі і у вигляді фінансів: кожного року до державного бюджету закладається сума на розвиток інфраструктури ОТГ. Так у 2016 році така сума складала 1 млрд. грн. на 147 ОТГ, цього року вона збільшена до 1,5 млрд. грн., але вже розподілена на 366 громад, бо кількість новостворених ОТГ з кожним роком зростає. Робимо висновки!

Матеріал створений на основі виступу керівника «Офісу реформ» у Кіровоградській області Володимира Нижника, в рамках проекту «Регіональні голоси за децентралізацію».

Наталка Хандусенко

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges