Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

Події

Інтегрована освіта: нова сходинка початкової освіти з 2018 року

20.03.2018

З 1 вересня 2018 року стартує повномасштабна реформа загальної середньої освіти, учні всіх перших класів України почнуть навчатись за новим Стандартом початкової освіти. Він визначає, що саме мають знати й уміти учні по закінченню певного циклу навчання. Новий Держстандарт вводить інтегроване навчання у початковій школі. Навіщо вводиться інтеграція? 

Спілкуємось з заступником директора з навчально-виховної роботи НВК «ЗШ№ 3- гімназія» Валентиною Грузін: «Дитина в ранньому віці сприймає світ цілісно, а не кожен предмет окремо. Тому навчання в початковій школі буде інтегрованим – предмети будуть об’єднуватись довкола цікавих для дитини тем чи проблем. Стандарт вводить інтегрований підхід у навчанні предметів та курсів. При цьому варто розуміти, що інтеграція предметів уже давно не є чимось експериментальним – тож в українських школах впроваджується не щось абсолютно нове та неперевірене.»


Побувати на одному з таких інтегрованих уроків у 4-му класі випала нагода і журналістам KOMORA.INFO. Тематичний тиждень, присвячений птахам, добігав кінця і ми побували у п’ятий день, коли учні вивчали тему «Голуб».  Протягом 45 хвилин ми побачили справді незвичний урок, адже у ньому не було стандартної математики чи письма: учні працювали, поділившись на групи, грунтовно готувались до уроку протягом всього тижня, відшукували твори про голубів, прислів’я  і приказки, шукали асоціативні ряди і навіть рушники у бабусиних скринях, на яких були вишиті птахи голуби.

 В основу такого уроку  покладено інтеграцію, тобто поєднання різних предметів в один,  вивчаючи тему «Голуб»,  діти разом з вчителем пригадували знання з економіки, екології, математики, читання та елементи  дослідництва. Діти міркували чим  можна годувати голубів, скільки вони важать, як далеко можуть літати, які пам’ятники у світі споруджено саме на честь цих пернатих.

Відгуки про такі незвичайні уроки від самих дітей теж дуже позитивні, розповідає учениця четвертого класу Анна Тодоренко: « Під час таких уроків ми звертаємо увагу на природознавство. Мені дуже подобаються птахи, з ними дуже багато асоціацій у нашому житті. Готуючись до уроку, я шукала в інтернеті картинки птахів, малювала сама птахів. Мені цікаво таке робити, бо у мене дома теж є голуб, котрий прилітає до мене. Я його годую і доглядаю за ним.»

 

Інтегрована освіта потребує дуже ретельної підготовки як від вчителя, так і від учнів. Досить складно з найрізноманітніших джерел віднайти потрібну інформацію, роздрукувати її, підготувати велику купу різної наочності. Відповідно,  для новітнього підходу з 1 вересня 2018 року потрібна грунтовна основа. Як її створити і підготуватись до нововведень коментує вчитель початкових класів, вчитель-методист  Наталія Андрєєва: « Те, що ми робимо зараз не вимагає значних затрат, адже протягом року ми проводимо тільки 10 тижнів з елементами інтеграції. До тем готуємось і ми, і діти. А от, що на нас чекає з 1 вересня – дуже велика підготовка. Потрібне забезпечення картками, малюнками, різним дослідницьким матеріалом. Ми чекаємо на зміни не тільки в теорії. Нова українська школа введе новий урок «Я пізнаю світ», і таких уроків на тиждень буде  сім. Вони будуть проходити отак як сьогодні урок про птахів. Крім того, близько 20 хвилин буде відводитись на ранкову зустріч, потім урок, а інтегрованих уроків може бути 2 на день.»


Іноземні практики інтегрованої освіти

У Польщі інтегроване навчання запровадили ще у 1999 році. Утім, реалізувати його вдалося лише для молодшої школи — 1-3-х класів. Була пропозиція запровадити інтеграцію в 4-8-х класах також, але не вдалося через проблему із фахівцями-предметниками. Бо далеко не завжди вчитель, який добре знає біологію, на такому ж рівні володіє, наприклад, хімією. Отож, на думку польських освітян, результати такого навчання могли бути сумнівними. До вересня 2017 року інтегроване навчання в Польщі мало форму більше тематичної, тобто змістової, інтеграції. Поділ на предмети зберігався. Приміром, на математиці діти рахували білок, на уроці рідної мови — писали про них, на природознавстві — вивчали особливості їхнього життя, а на уроках малювання — малювали їх.

За розрахунками польських фахівців, окрім цілісного розуміння світу, інтегроване навчання має навчити дітей бути більш комунікабельними, працювати в команді та проявляти креативність.

Польські школи нині мають значні проблеми з підручниками. На початку запровадження інтегрованого навчання, у 1999-му, учні 1-3-х класів отримували один підручник для всіх предметів. Зараз таких нових підручників поки не надрукували. Друга проблема — вчителі досі мусять записувати в документах: скільки провели уроків з польської мови, англійської, математики. Інтегроване навчання передбачає, що вчитель сам вирішує, як розподілити необхідні навчальні години з кожної дисципліни під час уроку.

Однак насправді польських вчителів змушують звітувати про кожен урок, який триває 45 хвилин.

Оксана Войчишина

 

 

 

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges