Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

Події

ІСТОРІЯ КУТІ ТА ТРАДИЦІЇ ПРИГОТУВАННЯ

6.01.2021

Для багатьох не секрет, що кутя є одним із символів Різдва Христового. Сьогодні ми  розповідаємо, як вона з'явилася і які існують традиції її приготування.

Історія виникнення

 Саме слово "кутя" перекладається  з грецької як «варена пшениця», і пов'язана ця страва була з культом поклоніння померлим у Стародавній Греції і Римі. В християнську історію кутя потрапила з древньоязичницьких культів. Відомо дуже багато різних назв, способів приготування та різновидів куті. Назв у цієї обрядової каші безліч: коливо, канун, сочиво, сить. Кутя завжди вважалася обов'язковою стравою і навіть атрибутом поминок, але також її готували  напередодні Нового року (за старим стилем), у Святвечір, на Водохрещу та інші православні свята. Обов'язковими інгредієнтами куті є зерно, мак і мед:

  • Зерно символізує родючість, постійність і кругообіг життя, тобто фактичне безсмертя або переродження душі.
  • Мед символізує солодкість, задоволення і блага вічного життя.
  • Мак - символ достатку і родючості. Що стосується різдвяної куті, то у старі часи вважалося, що чим багатша (тобто смачніша і ситніша) кутя, тим краще буде врожай і вище достаток у сім'ї.

Залежно від свята розрізняють 3 види куті:

  • багата кутя (Пісна кутя з різними компонентами, яку готують на Святвечір);
  • щедра кутя (Перед Новим роком, скоромне блюдо з додаванням вершкового масла, вершків або молока);
  • голодна кутя (На Водохрещу, страва, яка в основному складається з зернової основи і підсолоджувача).

Традиції приготування

З давніх часів прийнято готувати кутю із зерен пшениці, ячменю і перловки. Але на сьогоднішній день все частіше можна зустріти кутю, приготовану з рису, хоч це і відступ від традицій.

Традиційна кутя вариться з пшениці, яку зазвичай спочатку товкли у  ступі з додаванням води і відокремлювали від полови. Після, пшеницю варили в печі протягом декількох годин, до моменту, коли вона повинна була добре розваритися, стати м'якою і стати  трохи білуватого відтінку. Також до різдвяної куті прийнято було подавати пісне молоко з маку, волоських або лісових горіхів, або з їх суміші. Для приготування горіхового і макового молока потрібно розпарити мак і обдати окропом горіхи, потім перетерти їх у ступці, прокрутити на м'ясорубці, подрібнити до виділення білої рідини. Традиційну різдвяну кутю заправляють рідким медом або медової заправкою ситью - для неї мед потрібно розчинити в кип'яченій теплій воді. Також в Україні була традиція готувати напіврідку кутю, заливаючи її узваром. У кутю прийнято також додавати різноманітні сухофрукти, розпарені і подрібнені, розпарений мак і горіхи

http://mamulkapro.ru/

 

 

 

 

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges