komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                                                      

                   

Війна

6-місячний контракт для військовослужбовців: чи продовжує він діяти?

26.09.2018

Останнім часом все частіше чуємо про скасування 6-місячних контрактів для військовослужбовців. Прив'язують таке твердження до нещодавніх змін у законодавстві  щодо проходження військової служби і можливості переукладати контракти від 1 року.

 Основним документом для кожного військовослужбовця є його контракт. Цей документ - правова підстава для проходження військової служби. Існують різні види контрактів, які укладаються на різні терміни.

 Виникнення піврічних контрактів

Даний вид контракту виник в українському законодавстві під час російської агресії проти України як необхідність пошуку додаткового людського ресурсу для набору на військову службу. До початку АТО таких контрактів не було.

 Відгуки військовослужбовців про 6-місячні контракти

Військовослужбовці, які щодня звертаються на «гарячу лінію» ГО «Юридична Сотня», стверджують, що дані контракти користуються великою популярністю. По-перше, вони приваблюють своїм коротким терміном: півроку –  це відносно короткий проміжок часу, коли багато хто може дозволити собі піти на контракт, не обтяжуючи себе довгостроковими обов’язками, але водночас принісши користь Батьківщині. По-друге, це додаткова перевага для осіб, які бажають проходити військову службу, але з тих чи інших причин вагаються. Такий контракт – це можливість спробувати, а далі потім вирішувати, чи варто його продовжувати, чи повернутися до цивільного життя. І по-третє, піврічні контракти мають чіткий термін – 6 місяців. Юридичних перешкод щодо звільнення осіб  з такими контрактами немає. Їх не можуть затримувати понад строку і їх не стосується проблема безстрокових контрактів. Це створює впевненість у завтрашньому дні, ясність і для військовослужбовця, і для членів його родини.

Попри багато переваг даного виду контракту, він доступний не для всіх. Хто має право на УКЛАДАННЯ 6-місячного контракту? Це:

1)  Військовослужбовці строкової служби, які відслужили 11 місяців військової служби;

2)  Військовослужбовці за призовом під час мобілізації, які відслужили 11 місяців;

 (зараз мобілізації немає, тому ця категорія осіб неактуальна);

3)  Особи, які проходили військову службу і були звільнені під час особливого періоду.

Це означає, що кожна особа, яка проходила військову службу з березня 2014 року і дотепер, і зараз не перебуває у статусу військовослужбовця (звільнена) , має право на укладання  6 – місячного контракту.

Правова підстава - Абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Зазначений вище перелік стосується осіб, які НЕ ПРОХОДЯТЬ ЗАРАЗ військову службу за  контрактом, а тому мова йде про ПРАВО НА УКЛАДАННЯ 6-місячного контракту.

Однак, окрім таких осіб, виникає питання, чи мають право діючі військовослужбовці, які проходять службу за різними видами контрактів, укласти (перейти) на  6-місячний контракт?

Відповідь на це питання міститься також у абз. 2 ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу». Відповідно до цієї норми: «Строк проходження військової служби для таких військовослужбовців може бути продовжено за новими контрактами на шість місяців».

Таким чином, якщо особа зараз проходить службу за будь-яким контрактом, окрім 6-місячного (3-річний, 5-річний, 1-річний, контракт до закінчення особливого періоду тощо), вона не зможе переукласти його на 6-місячний контракт. Лише особи, які зараз проходять службу за контрактом строком на 6 місяців, мають право укласти його знову. Обмежень щодо кількості разів переукладання (продовження) такого контракту в законодавстві немає.

І нарешті основне питання: чи справді 6-місячні контракти були скасовані у зв'язку зі зміною законодавства? Для цього потрібно просто переглянути ще раз норму абз.2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Станом на 21.09.2018 р. норма є чинною і продовжує діяти. Отже, 6 - місячні контракти залишаються у правовому полі України на тих умовах, які діяли раніше.

 Антон Красов, 

правозахисник, військовий юрист, тренер

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges