Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                   Діяльність відбувається за підтримки  чеської неурядової організації NESEHNUTÍ в рамках Програми трансформаційної  співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки

Грошi

Знам’янська дитяча музична школа ім. М.В. Лисенка: говоримо про фінансування

27.0.2017

Цього року рекордна кількість бажаючих серед дітей вступити до Знам’янської дитячої музичної школи ім. М.В. Лисенка. Але, на жаль, заклад має плановий контингент, тобто кількість місць обмежена. З 1 вересня 2017 року 32 першокласника розпочали опановувати мистецтво музики, а 15 дітей залишилися чекати на можливість приєднатися до родини музичної школи. Всього нового навчального 2017/2018 рр. заклад має 222 учня. Зазвичай 10% від кількості учнівського контингенту  навчаються безкоштовно – це діти різних пільгових категорій. В цьому матеріалі торкнемося незвичної теми для музичної школи - не  перемог у конкурсах чи виступах на  концертах, а фінансування закладу: про систему розрахунку вартості навчання, чому кількість учнів обмежена тощо. Отже, говоримо з Сергієм Івасенком - директором Знам’янської музичної школи на серйозні та нагальні теми.

Специфіка викладання в музичній школі полягає в тому, що заняття є індивідуальними. Більше того, деякі спеціальності, наприклад, струнно-смичкового відділу  (скрипалі), народного (домристі, сопілкарі, духові дерев’яні та мідні інструменти), музично-теоретичного відділу (сольний спів) передбачають, що на занятті мають бути два педагоги: викладач та концертмейстер.

Навчання за місяць коштує 90 грн. (класи фортепіано та гітари) та 80 грн. - для решти спеціальностей. Але коштів не вистачає на оплату праці двох викладачів, тобто на дві ставки, тому виникла потреба збільшити вартість на 20 грн.. Але виконавчим комітетом Знам’янської міської ради було прийнято рішення залишити вартість незмінною і компенсувати гроші на оплату цих двох ставок за рахунок бюджетних коштів. Якщо говорити про вартість одного 45-хвилинного уроку в закладі, то вчитель в середньому отримує 50-90 грн.. Тобто батьки в місяць фактично оплачують один урок. Колись, ще в радянські часи, батьки за навчання дітей в музичній школі платили 10% від свої заробітної плати.

Додатково: в Кропивницькому виконавчий комітет міської ради підтримав рішення щодо збільшення щомісячної  оплати за навчання у школах естетичного виховання, тобто музичних: на 30 грн. – гітара та фортепіано, на 20 грн. – інші інструменти.

На думку Сергія Івасенка, мають бути певні грані для оплати навчання: «Я знаю, що є такі сільські музичні заклади, в яких вартість на місяць коштує до 200 грн.. Тобто будь-яка влада може встановити свою вартість. Але я вважаю, що має бути загальне встановлення вартості з певною межею. Ще у 2010 році до Кабміну України був направлений проект щодо встановлення розміру плати у школах естетичного виховання, де пропонувався розмір, розрахований за певним відсотком  від заробітної плати батьків (6-10%). Наш заклад отримані кошти за оплату навчання направляє  на заробітну плату педагогічним працівникам. Але є такі школи, де ці кошти витрачаються лише на розвиток закладу, або принаймні частково. Деякі школи ці гроші витрачають на оплату транспорту, щоб мати можливість дітей возити на різні конкурси. На місяць навчання одного учня приблизно коштує  1000 грн., тобто 12 000 грн. на рік. Чому рахуємо усі 12 місяців, а не 9, тобто тривалість навчального року, тому що вчителі ще працюють у першому місяці літа і отримують відпускні за червень і серпень.»

Часто задають питання, чому викладачі музичних шкіл отримують більшу заробітну плату, ніж вчителі загальноосвітніх навчальних закладів. Сергій Володимирович пояснив причину цього: «Щоб отримати музичну спеціальність, людина повинна 6-8 років навчатися в музичній школі, потім 4 роки в музичному училищі та 5 років в консерваторії. Тобто, щоб викладати в музичному закладі, людині потрібно провчитися 15-17 років. Багато хто з наших викладачів витратили стільки років на навчання. В середньому, для отримання спеціальності  - це 10-17 років.»

Відповідно до Типових навчальних планів та програм з предметів на існуючу кількість (222) дітей має бути 52 ставки, щоб викладати всі предмети, що входять до курсу музичної школи. На сьогоднішній день в закладі  28,72 ставки, але, щоб не зменшувати кількість дітей, зменшили кількість предметів, а точніше, не викладається предмет за вибором (гра на фортепіано), тобто гра на додатковому інструменті. Чому найчастіше саме гра на фортепіано? Тому що це єдиний інструмент, на якому базується теорія музики, тобто сольфеджіо. Лише 12 учнів закладу мають змогу отримувати предмет за вибором, а саме загальне фортепіано, тому що вони планують вступити до вищих навчальних закладів культури. Решта не вивчають предмет за вибором, за рахунок цього музична школа має можливість збільшити кількість учнів. Тобто, щоб не зменшувати кількість учнів, не виконується навчальна програма на 40%.

Наступного року Знам’янська дитяча музична школа ім. М.В. Лисенка буде проходити державну атестацію. Остання атестація відбулася 10 років назад, і пройшла вона відмінно – заклад отримав відзнаку (лише 6 шкіл з 46 в області атестувалися з відзнакою, зокрема й Знам’янська). Але чи пройде атестацію на найвищому рівні Знам’янська музична школа в 2018 році? Сергій Володимирович пояснює, чому школа, ймовірно, не отримує відзнаку цього разу: «Одним із пунктів оцінювання рівня закладу є відсоток невиконання Типового навчального плану, за кожен невиконаний пункт – 0,5 балу. Тобто, не виконуючи план на 40%, але за рахунок цього маючи вдвічі більший учнівський контингент, ми втрачаємо 20% балів. Як я пам’ятаю, у нас в області лише одна школа виконує навчальний план на 100%, але там навчається лише 90 учнів. Тому треба вибирати одне з двох: або виконувати план, або зменшувати кількість учнів. Замкнуте коло.»

Наталка Хандусенко

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges