Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

komora.info

komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

Люди

Дзвінкий знам’янський «Дударик»

15.11.2018

Історія сопілкарів зі Знам’янки має свої витоки, які виникли від великої любові до сопілки викладача музики, відмінника освіти України Сергія Івасенка. З 2006 року він став ініціатором створення гурту, де діти почали грати на такому мелодійному українському інструменті. П’ять перших учнів  і були засновниками «Дударика». 

За солістами колективу сопілкарів зі Знам’янки десятки нагород, серед яких обласний конкурс виконавської майстерності  серед учнів  початкових спеціалізованих мистецьких закладів Кіровоградської області «Паросток».

  • Дударик – це такий вислів в народі, назва музиканта, який грає на народному інструменті сопілці, - пояснює Сергій Івасенко, - у Миколи Леонтовича, який відомий своїм «Щедриком», є твір «Дударик». Нам всім сподобалась така назва. Для мене сопілка не просто інструмент, він зі мною з 1978 року. Я акордеоніст, а коли грав у вокально-інструментальному ансамблі у селищі Знам’янка Друга, саме тоді  виникло бажання грати на сопілці. Тоді вони продавались у магазинах музичних інструментів вільно. Я вчився сам, потім в оркестрі народних інструментів, у мене був гарний вчитель Ігор Васильович Заруба – чарівник звуків. Я маю другий диплом музичної освіти – керівник духового оркестру.

Зараз в Україні немає фабрики, яка б виготовляла сопілки, але є майстри, такі як Олег Курінний з Полтавщини, він сам  робить сопілки і пише  твори. Шість вихованців Сергія  Івасенка закінчили музичну школу, ще п’ять юних музикантів мали шлях у освоєнні сопілки, але не закінчили навчання.

  • Ми граємо досить серйозні і важкі твори. Це спочатку дитячі пісеньки, а на конкурсах та концертах це музичні композиції: одна на 9-10 хвилин і ще одна 4 хвилини, тобто до 15 хвилин. Такі твори виконуються без нот перед очима, тобто все треба запам’ятати, - пояснює Сергій Івасенко, - нас часто питають, як діти можуть запам’ятати таку складну мелодію?

З 2012 року Сергій Івасенко знову запросив 5 вихованців на клас сопілки, і 2018-го року вони закінчили навчання, але продовжують існувати як гурт. Цей склад колективу «Дударик» був визнаний одним з найкращих музичних колективів області, за підсумками мистецького проекту «Відкриваємо нові таланти». 11 жовтня 2018 року він був нагороджений дипломом департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської ОДА.

Знайомимось з сопілкарями «Дударика»: Аліса Гіль, Вікторія Дмітрієва, Гліб Сиром’ятников, Даниїл Свірбій та Ілля Мартиненко. Їм по 13- 14 років і вони вже з першого, другого, третього класу почали займались у музичній школі. Діти грають твори Олега Курінного «Танець запорожця», «Весільна полька», класичні твори, концерти для скрипки з оркестром, але перекладені для сопілки.

  • На жаль, дуже мало нотного матеріалу для сопілки, тому я сам пишу твори для цього музичного інструменту, - пояснює Сергій Івасенко, - та граємо і Вівальді, Баха та Леонтовича. Нам в репертуарі не вистачає творів Бітлс, думаю треба і про такий аспект музики іншого часу подумати.

Історія кожного сопілкаря дуже цікава, всі діти почали своє знайомство з чарівним інструментом від захоплення грою вчителя Сергія Володимировича. Аліса Гіль розповідає, що після першого знайомства з грою на сопілці, вона прийшла додому і сказала: «Буду грати! Мені дуже подобається».

  • Вчитись від початку було легко, але після того, як ми вивчили один звуковий ряд, зрозуміли, що сопілка – це непросто. – Ділиться Вікторія Дмітрієва. – Мелодія почала створюватись не одразу, але як виникла практика, стало простіше. Довелось виконувати спеціальні вправи для дихання, щоб встигати за пальцями.

Даниїл Свірбій та Гліб Сиром’ятников додали, що нині грають  на сопілці мелодії з фільмів «Пірати Карибського моря» або «Зоряні воїни». За роки навчання у «Дударику»  у музикантів лишилось дуже багато спогадів, серед них кумедні, коли на звітному концерті хлопцям довелось грати без дівчат, бо дівчата не встигли на сцену, а іноді сценічні костюми губились або замість власних, брались на виступ мамині  черевики в коробці…

  • Сопілка навчила нас краще запам’ятовувати вірші, глибоко дихати, - розповідають вихованці «Дударика», - ми стали дисциплінованими і дуже вдячні за таку науку Сергію Володимировичу.

Зараз одна сопілка для навчання з рук майстра коштує близько 500 грн, кожен інструмент обов’язково має бути налаштованим. Наостанок зустрічі з солістами  «Дударика» ми почули гарну мелодію у їх виконанні, вона звучала як подих вітру, як веселий спів птахів навесні і від того у приміщенні стало ще більш світло і затишно. От такі вони, наші дзвінкі дударики…

Оксана Войчишина

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges