Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

komora.info

komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

Події

Сміття – контейнер – сміттєзвалище: реальність по-знам’янськи?

8.04.2019

У Знам’янці існує ціла низка проблем зі збором та утилізацією сміття. Вони не вирішуються роками, а нерозвинута система збору побутових відходів призвела до того, що міське сміттєзвалище нагадує зону екологічної катастрофи. Коли розвинені інфраструктури міст-господарів дбають про сучасні лінії сортування та переробки відходів, у нас тиша… Коли сміттєзвалища не відповідає ні санітарним ні екологічним нормам – тиша знову… Що вже говорити про зношеність міських контейнерів для сміття та транспорту, який його забирає. А з чого почати – з мотивації розуміння проблеми населенням і напевно почати з побутового рівня? То тема окремої дискусії, а сьогодні мова про сміттєзвалище у Знам’янці та його стан. 

  • Ми не бачимо, щоб у Знам’янці сортувалось сміття, все до однієї великої купи везеться. Якби було по-іншому, мали б бути чинні договори, укладені між перевізником і переробними заводами, але таких документів нам не надали. Немає концептуальної програми у місті і комусь це просто вигідно. Я думаю, навіть запити до  прокуратуру на бездіяльність міської влади нічого б не дали…, – ділиться думками знам’янчанин Максим.

 

Згідно зі статті 8 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування не є суб’єктами господарювання. Господарська компетенція органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної комунальної установи. Крім того, відповідно до пункту «а» підпункту 16 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства відноситься затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів.
Враховуючи вищезазначене, для вирішення питання щодо створення звалища твердих побутових відходів для обслуговування територіальної громади, необхідно створити спеціалізоване підприємство, яке здійснюватиме санітарне очищення територій населених місць. У випадку м. Знам’янка – КЗ «Комбінат комунальних послуг».

Історія знам’янського сміттєзвалища: документи та фактична реальність

Знам’янське міське сміттєзвалище існує з 1958 року, тобто вже понад 61 рік. За це


час значно збільшилась і його територія, і звичайно вплив на екосистему. Містяни вже звикли до того, що воно час від часу горить, постійно  пакети та інші легкі предмети засмічують навколишні посадки та поля, а недбалі люди у геометричній прогресії засмічують дорогу до об’єкту. Зараз, коли відкрито нову об’їздну навколо міста, красу безгоспорадності знам’янчан можуть бачити всі подорожуючі…

 Згідно розпорядження голови Знам’янської РДА від 9 грудня 2015 року відбулося виділення земельної ділянки площею 9,83 га в постійне користування під міське сміттєзвалище м. Знам’янка. Видане воно на житлово-експлуатаційну контору, нині цим питанням опікується правонаступник  - КЗ «Комбінат комунальних послуг» (керівник Олег Чернявський). Таке користування для міста є безоплатним.

У той же час на міському сміттєзвалищі обліковується вага і кількість машин, що в’їжджає, платяться гроші за  утилізацію. Але ніякого контролю за тим, що саме ввозиться, нема.

Далі цікавимось документами, які дозволяють проводити на сміттєзвалищі законну діяльність, у даному випадку одному з міських комунальних підприємств.

Ще один документ – Витяг  (від 14.07.2016)з державного земельного кадастру, яким оформлено згадану земельну ділянку у 9, 83 га у користування  КЗ «Комбінат комунальних послуг».

Ще один Проект землеустрою на цю ж земельну ділянку дає підстави вважати, що земля оформлена законно.

  • Поглянувши на фотокарту і виділену територію, ми чітко бачимо, де нині територія зі сміттям, а де вільна територія, - коментує керівник КЗ «Комбінат комунальних послуг» Олег Чернявський, - тобто є територія, яка ще не зайнята, а вся земля оформлена законно.

А як же екологічний стан ділянки? Є «Паспорт місця видалення відходів», який погоджено з Кіровоградським обласним департаментом екології, він зареєстрований 10.10. 2016 року.  Це єдине сміттєзвалище у Знам’янці, яке має відповідні документи у правовому полі.

У розробленому Технічному  паспорті на відходи (від 2013 року) ми побачили всі види відходів, які можна захороняти на виділеній ділянці. Цей документ теж затверджений у обласному департаменті екології.

  • У Знам’янці є підготовлена Програма, яку на одній із сесій міської ради депутати не затвердили в повному обсязі, а тільки мінімальний перелік: придбання 40 шт. (0,75 куб.) звичайних контейнерів і 7 шт. євроконтейнерів ( у бюджеті 2019-го на це закладено 231 тис. грн.). Нині у Знам’янці  у трьох точках збирається у окремі контейнери пластик, але ми зібрану сировину ще не здавали, накопичуємо її на території колишнього КП «Шляховик», - пояснив Олег Чернявський. – Для того, щоб здати весь зібраний пластик потрібен прес, а його немає…

За вже загаданою Програмою запровадження у м. Знам’янка роздільного збирання твердих побутових відходів на 2018-2020 роки (далі – Програма) планується зменшення обсягів захоронення відходів до 60%, тобто 40% буде забиратись на переробку. Це взагалі реально? Виявляється, якщо запровадити роздільний збір сміття у Знам’янці і встановити відповідні контейнери(пластик, папір, скло), то справді можна вийти на такі гарні показники захоронення відходів, а це і зменшення  навантаження на вже згадане сміттєзвалище.

Сортувальні лінії сміття… Які перспективи у Знам’янці?

Нині на міському сміттєзвалищі діє сортувальна лінія, але вона не міська. З вересня 2018-го року укладено договір між КЗ «Комбінат комунальних послуг» та  підприємцем Дмитром Ліщиною, який на міському сміттєзвалищі встановив власну сортувальну лінію і щомісяця за відібране сміття платить 5 тис. грн. згаданому підприємству.

- Зараз сортувальна лінія фактично не працює, - ділиться Дмитро Ліщина, - проблема в тому, що сортувати сміття, яке потрапляє на сміттєзвалище зовсім не відповідає поділу на пластик, органіка, скло і органічні речовини, зазвичай там гілля дерев, трава, листя, будівельні залишки і багато іншого. Щоб сортувати таке сміття, треба потужна лінія спочатку його розділення. Треба готувати спеціальні майданчики, де б розміщувати таке сміття. Для того, щоб пересортувати сміття, яке вже є на території треба теж його розділити і це великі потужності і фінансові вкладення.

У свою чергу щороку Державна обласна екологічна інспекція накладає штраф (у розмірі 1300 грн) на Олега Чернявського,  як на посадову особу комунального міського закладу. Причина – не запровадження у Знам’янці повне та роздільне збирання сміття. Остання така перевірка обласною державною екологічною інспекцією була 20 лютого 2019 року і знову штраф, а ще вказано термін ліквідації проблеми до 1.05.2019 року. І так щороку…

За правилами утримання сміттєзвалища воно повинно бути огороджене, обваловане, мати свердловини для проби води, мати цілодобову охорону, освітлення, мати водозабезпечення та умови для роботи людей. Всього цього звісно на міському сміттєзвалищі немає… все брак коштів. Наприклад, за розрахунками тільки для проведення освітлення на цей об’єкт необхідно 1 млн. 800 тис. грн. Ніхто не зацікавлений, щоб  такий проект був реалізований.

Не менш важливе питання моніторингу атмосферного повітря та грунтів на межі санітарно-захисної зони,  а ще ведення первинного обліку утворення та руху власних відходів, що утворюються…

Поки всі ці важливі проблеми не під контролем ніхто не опікується над інвестиційними проектами для Знам’янки, які б дали перспективи отримання додаткових коштів від реалізації вторинної сировини та покращення благоустрою. У багатьох країнах світу сміття вже давно стало цінним ресурсом. Його  використовують для виробництва енергії, добрив та в якості вторинної сировини.  Наприклад, Швеція не лише переробляє 99% сміття, а ще й імпортує його із сусідніх держав.

Довідково.  Посилаючись на  проект Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, лише за 2016 рік громадяни утворили близько 11 млн т. відходів. Це приблизно 250-300 кг сміття на рік на людину. І ця цифра щороку має чітку тенденцію до зростання, хоча населення скорочується.

Жодна інформаційна кампанія не буде ефективною, якщо кожен із нас не прийме свідоме рішення дбайливо ставитись до навколишнього середовища, і це відповідальність від побутового рівня до рівня місцевого самоврядування та держави.

Підготувала Оксана Войчишина

Фото Оксани Войчишиної

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges