Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

  
komora.info
                                                       komora.info

інформаційний сайт знам'янщини

                   Діяльність відбувається за підтримки  чеської неурядової організації NESEHNUTÍ в рамках Програми трансформаційної  співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки

Події

Комунальна установа «Знам’янський  інклюзивно-ресурсний центр Знам’янської міської ради»: рання та вчасна діагностика психолого-педагогічних потреб  дітей 

15.07.2020

У серпні 2018-го року розпочав роботу Знам’янський міський інклюзивно-ресурсний центр. За багатьма нормативними документами, які сприяли тому, щоб такий заклад розпочав роботу, передувала потреба – рання діагностика та допомога дітям від 2 до 18 років з вадами логопедичного та опорно-рухового напрямку. 

Від дошкільнят до учнів професійно-технічних вузів всім відкриті двері інклюзивно-ресурсного центру у Знам’янці.  Він розташований на території колишньої залізничної лікарні. Від порогу будівлі складається відчуття, ніби потрапляєш у спокійну атмосферу привітності.

Журналісти відвідали центр, коли було відновлено роботу після карантину. Вся діяльність спеціалістів зараз направлена на підготовку документів користувачів послугами до нового етапу навчання 1 вересня за індивідуальною чи інклюзивною формою.

За період роботи Знам’янського міського інклюзивно-ресурсного центру здійснено допомогу дітям за кількома напрямками: реабілітологія, психологія та логопедія.


  • Багато звернень дітей з тяжкими порушеннями мовлення, - відмічає Лариса Мельник, керівник закладу, - паралельно працює вчитель, який надає допомогу особам з порушенням опорно-рухового апарату. Нами надаються консультації і практичного психолога, ми зараз у фазі введення окремої штатної одиниці саме такого напрямку.

Зазвичай розуміння слів «особливі потреби» сприймається як вади здоров’я дитини на все життя. Насправді це зовсім не так. Тимчасова допомога вузькопрофільних фахівців в освітньому процесі - це та ж категорія потреб, яка допомагає у ранньому розвитку дитини.

Для прикладу,  у міських закладах загальної середньої освіти у 2020-му році отримували знання 27 дітей за інклюзивною формою навчання і 31 дитина – за індивідуальною формою навчання.

Перед наданням послуг кожна дитина проходить комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку. За таким терміном розшифровується  обстеження дитини за п’ятьма напрямками: оцінка фізичного розвитку, мовленнєвого розвитку, когнітивної сфери (пізнавальні процеси), емоційно-вольової сфери та освітньої діяльності.

Кожна дитина, яка має особливі освітні потреби, отримує індивідуально визначену програму навчання. Потім, за висновком спеціалістів, у кожному закладі освіти міста розробляється індивідуальна програма розвитку.


  •  Дітки з особливими освітніми проблемами діляться на окремі категорії розвитку, - додає Лариса Мельник, - це може бути затримка психічного розвитку, інтелектуальними порушеннями, або порушеннями однієї із функцій організму, наприклад, зору, слуху, опорно-рухового апарату, органів мовлення.

Окремо фахівці виділяють  як проблемну ваду – дефіцит уваги. І це не обмовка у слові, а реальна проблема, коли змалечку до рук дитини потрапляє гаджет і дорослі поряд вважають, що того досить для зайнятості малечі хоч би чим-небудь. Логопеди переконують: відсутність спілкування з малечею, постійного контакту в іграх, розвагах,  стають першочерговими причинами затримок мовлення, розвитку дитини.

Основне завдання працівників інклюзивно-реабілітаційного центру – це проведення комплексної оцінки для визначення необхідності чи відсутності особливих потреб у дитини. Звичною є і консультативні практики, наприклад,  коли діти у 2-3 роки не розмовляють їм першочергово надається консультування.

 Окрім керівника Лариси Мельник, яка за фахом логопед і теж проводить практики, у центрі працює логопед Надія Білоконь та реабілітолог Катерина Фоміна.


  • На даний час карантинні заходи і у закладі проводиться документна робота, зазвичай зовсім не так, - розповідає Лариса Мельник, - ми звикли до шуму і галасу, щоденно батьки і діти наповнюють нашу роботу змістом. У нас є багато розвиваючих та дидактичних ігор, сухий басейн, килимки, інтерактивна дошка, столик для малювання вулканічним піском та дуже багато новітнього цікавого матеріалу для занять.

Робота центру найкраще сприймається у прикладах історій успіху дітей. Так наприкінці 2019-го року до центру звернулись батьки хлопчика (ім’я не називаємо умисно), якому було 3 роки, він взагалі не розмовляв.  Після тривалих занять дитини  з тістом, пісочним столиком він почав розмовляти: від звуків до слів, виникло зв’язне мовлення.  Таких прикладів у інклюзивно-ресурсному центрі дуже багато.

 Заняття логопеда триває 20-25 хв., а потім діти йдуть додому, де теж має відбуватись спільна робота у родині, виконання завдань у зошитах, тільки тоді є гарні результати.


  • Батьки не повинні сидіти у коридорі, коли з дитиною працює логопед, - додає логопед Надія Білоконь, - я прошу матусь, татусів, бабусь вимикати телефони і соціальні мережі і бути уважними слухачами на заняттях. Тільки тоді виникає уявлення про те, а що ж робити з дитиною вдома, які вправи повторювати, на що звертати увагу.

Протягом 2019-2020-го років  у Знам’янському міському  інклюзивно-ресурсному  центрі обстежено понад 400  дітей, а корекційно-розвиткові заняття відвідало близько 118 осіб.

 Адреса  Знам’янського  міського інклюзивно-ресурсного центру - 27400, Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул М.Грушевського, 15

Понеділок  - п’ятниця  - з   8.00 – 17.00, обідня перерва  12.00 - 13.00.

При виникненні питань ви можете звернутись до інклюзивно-ресурсного центру за телефоном  099-644 -52 -61. 

Оксана Войчишина


Матеріал був створений за підтримки  чеської неурядової організації NESEHNUTÍ в рамках Програми трансформаційної  співпраці Міністерства іноземних справ Чеської Республіки. 

 

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено
Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges