Зворотний зв'язок з журналістами сайту - komorainfo@i.ua

СЬОГОДНІ

Грошi

Державно-приватне партнерство: позитивні приклади з історії та сучасності

12.07.2017

На сьогоднішній день голови новостворених об’єднаних територіальних громад отримують державні субвенції на розвиток інфраструктури та інші види субвенції, але не відомо як буде реалізовуватися така підтримка держави у подальшому.  Для того, щоб об’єднана територія розвивалася, треба шукати нові підходи до її управління. І це не відкриття, що впровадження якісних, позитивних змін у розвиток громади можливий лише при умові наявності коштів на це. Отже, поговоримо про таку альтернативу фінансування проектів як державно-приватне партнерство. Як показує аналітика, про такий механізм, який дала держава, керівники територій мало проінформовані. Про це наголосила Анна Русавська, заступник голови ГО «Агентство розвитку територій», під час заключного форуму проекту «Регіональні голоси за децентралізацію» у місті Київ.

Наше місто-сусід, Олександрія, є єдиним містом чия стратегія сталого розвитку викладена на офіційному сайті ООН. Що ж такого особливого в цій стратегії?

У 2015 році 193 держави-члени ООН прийняли Новий порядок денний у галузі сталого розвитку задля забезпечення сталого майбутнього до 2030 року, який складається з 17 глобальних цілей та 169 завдань. Отже, місто Олександрія затвердило свою стратегію сталого розвитку до 2030 року в рамках ОНН. Це показує іноземному інвестору те, що це місто має намір розвиватися в руслі світової спільноти, а місцевий керівник робить кроки і готовий створювати простір для роботи приватного партнера. 

Анна Нестеренко-Русавська пояснила необхідність запровадження такого нового механізму, як державно-приватне партнерство: «На сьогоднішній момент для України питання партнерства є особливо актуальним. Потрібно розуміти, що наше фінансове становище, маючи на увазі бюджетні кошти і стан інфраструктури, знаходяться в глибокому мінусі. Якщо ми не навчимося ефективно залучати партнерів і використовувати механізми будування довготривалих стосунків з ними, ми ще довго будемо знаходитися в цій прірві.»

Перші згадки в історії людства про такий вид партнерства та сучасні приклади

Зародження такої форми взаємовідносин як державно-приватне партнерство зародилося дуже давно. Перші загадки про таку співпрацю можна знайти в літописах Вавилону, 18-те ст. до н.е.: щоб заохотити до ефективної та довготривалої роботи службовців, правитель Вавилону, Хаммурапі,  надав їм житло, земельну ділянку та рабів саме на період їх служби.

Більш сучасним прикладом такого виду партнерства є Ейфелева вежа.

У 1887 році між Паризьким муніципалітетом та Гюставом Ейфелем був підписаний договір на експлуатацію земельної ділянки в центрі міста на 25 років. Також цей договір передбачав співфінансування: 25% - муніципалітет, решта – це кошти Гюстава Ейфеля. Наступного року, 1888, була створена спеціальна компанія з уставним капіталом в 5 млн. франків, з них 50% Ейфеля, 50% - 3 банки. Загальна вартість будівництва склала 7,8 млн. франків, які компенсувалися вже протягом роботи виставки з нагоди відкриття вежі завдяки екскурсіям, сувенірам тощо.

А як такий вид співпраці держави та приватного підприємництва працює в Україні?

Найдорожчий пілотний проект в Україні – це підземний паркінг у Львові(перебуває на етапі підготовки). Для Львову є проблема паркування автівок, особливо в старій частині міста. Приблизна вартість проекту 7‐15 млн. євро, тому не дивно, що така сума міському бюджету не під силу. Є два претенденти, європейські інвестори, які готові вкладати свої кошти, але переможець буде визначений  конкурсом. Головний момент в цьому, що приватний партнер забезпечує якість управління, тому що знає як і що будувати, і як ефективно управляти цим процесом (тарифна сітка, реклама тощо). Тобто, якщо інвестор готовий вкласти такі великі кошти в проект, то він точно знає, як він на ньому буде заробляти. А в міські владі навряд є такі спеціалісти, які зможуть все реалізувати.

В місті Малин, Житомирської області, був впроваджений такий цікавий проект, як переобладнання теплових котелень із споживання імпортного газу на місцеві відходи деревообробки. У минулому опалювальному сезоні бюджетні установи платили за споживання газу  2200 грн. за 1 ГКа. Тепер нова ціна складає 850 грн. за 1 ГКа. Різниця відчутна.

Місто Київ, Долобецький острів, МІСТО СПОРТУ. Проект вже діючий, договір на який підписаний на 15 років. Інвестор розчистив острів, створив спортивну інфраструктуру(тимчасові споруди), забезпечує охорону, порядок, дотримання санітарно‐гігієнічних норм. У свою чергу, міська влада відремонтувала венеціанський міст, який з’єднує місто і острів.

На цьому тему державно-приватного партнерства не закінчуємо. Наступного разу заглибимося саме в поняття такого виду партнерства, чим воно відрізняється від звичайного постачання товарів та послуг, в яких сферах його можна використовувати.

Наталка Хандусенко

Загальний рейтинг (0)

0 из 5 звезд

Залишити коментар як гість

Вкладення

Оцінити статтю :
0 Character restriction
Your text should be more than 20 characters
  • Коментарі не знайдено

Грошi

Українцям почнуть виплачувати соцдопомогу замість пенсії, що потрібно знати?

15.07.2018

«Пенсійна реформа суттєво підвищила вимоги до страхового стажу, необхідного для того, аби оформити пенсії. Тож з нового року доволі багато українців позбавлені можливості вийти на заслужений відпочинок, навіть якщо вони досягли пенсійного віку. Але вони за рішенням уряду можуть отримувати тимчасову допомогу (з 1 січня 2018 по 31 грудня 2020 року), а тоді при досягненні віку 63 роки їм нарахують пенсію», – каже Василь Гельбич. 

Читати далі

Комора

Новини Знам'янщини

Форма обратной связи

Ваше ім'я
Ваш email
Ваш телефон
Повідомлення

Ми в соціальних мережах

"Сайт створено за підтримки багатьох партнерів і друзів, у тому числі - програми "Активні Громадяни" Британської Ради в Україні". (с) 2016. Made by Oranges